Skip Navigation LinksNews
Tüm Haberleri Göster

Meslek Liseleri Arası Bilgi ve Beceri Yarışması DAÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

Meslek Liseleri Arası Bilgi ve Beceri Yarışması DAÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi
Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2023, Çarşamba

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim Bakanlığı ile Mesleki Teknik Öğretim Dairesi iş birliğinde düzenlenen KKTC Meslek Liseleri Arası Bilgi ve Beceri Yarışması’na ev sahipliği yaptı.

Yarışmalar, 14 Nisan 2023 Cuma günü, saat 09:00’da, DAÜ Turizm Fakültesi uygulama mutfakları ve Tower Barista Cafe ile DAÜ Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu elektrik elektronik laboratuvarı ve bilgisayar laboratuvarında düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri, KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da katılımlarıyla, saat 15:00’te DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni ile takdim edildi. Törene; Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Şifa Çolakoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Üyeleri Anıl Kaya ile Ersun Kutup, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Aktuğlu ve Prof. Dr. Serhan Şensoy, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, BTYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ece Çelik ve lise müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler de katıldı.

Gülşen Hocanın

Yarışmada Dereceye Girenlere DAÜ’den Burs

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmaları ile başladı. KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, tek amaçlarının üreten bir ülke ve gençlik yaratmak olduğunu belirtti. Dairenin faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Hocanın, yaşam boyu eğitimin vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurguladı.

Aykut Hocanın

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, rektörlüğün önergesi ve DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun aldığı karar neticesinde geçen yıl gerçekleşen Meslek Liseleri Arası Bilgi ve Beceri Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere DAÜ’nün ilgili programlarında burs verildiğini, bir açılım olan bu uygulamanın artık geleneksel hale getirildiğini ve bu yıl da devam edeceğini belirtti. Prof. Dr. Hocanın, DAÜ’nün her zaman tüm imkanlarıyla çocukların ve vatandaşların yanında olduğunu vurguladı.

Nazım Çavuşoğlu

KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, DAÜ’ye yarışmaya ev sahipliği yaptığı ve Adıyaman Depremi’nden sonra Gazimağusa Belediyesi ile iş birliği gerçekleştirerek Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine kampüste eğitim fırsatı sunduğu için teşekkür etti. Pandemi sonrasında her ülkede belli bir oranda know-how olmasının öneminin daha da belirgin bir şekilde ortaya çıktığını belirten Bakan Çavuşoğlu, yarışmaya katılan çocukların üretebilecek duruma geldiğini kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri takdim edildi. DAÜ Turizm Fakültesi ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu’nda (BTYO) gerçekleştirilen yarışmalarda öğrenciler mutfak, elektrik/elektronik, servis, genel turizm, bilişim, bilgisayarlı muhasebe, kokteyl, barista, inşaat ve grafik/fotoğraf alanlarında hünerlerini sergiledi. Söz konusu yarışmada grafik/fotoğraf alanında yarışan öğrenciler “Mesleki Eğitim” konusunda yaptıkları çalışmalarını jürinin değerlendirmesine sundular.

Söz konusu yarışmaya Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, Atatürk Meslek Lisesi, Osman Örek Meslek Lisesi, Haydarpaşa Ticaret Lisesi, Güzelyurt Meslek Lisesi, Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi, Girne Turizm Meslek Lisesi, İskele Ticaret Lisesi, Karpaz Meslek Lisesi, Gazimağusa Meslek Lisesi, Gazimağusa Ticaret Lisesi, Dr. Fazıl Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere toplam 12 meslek lisesi katıldı. 130’u aşkın meslek lisesi öğrencisinin yarıştığı yarışmada KKTC’deki Üniversitelerden temsilciler ve sektörden alanında uzman 65 juri üyesi öğrencilerin performanslarını değerlendirdi.

Yarışmada Dereceye Girenler

Bilgisayarlı Muhasebe – 1. Feride Algın (Gazimağusa Ticaret Lisesi), 2. Arda Behlül (Haydarpaşa Ticaret Lisesi), 3. Gamze Ceylan (Haydarpaşa Ticaret Lisesi) ve Dicle Biçer (Gazimağusa Ticaret Lisesi)

İnşaat (AutoCAD) – 1. İllia Mamamiev (Güzelyurt Meslek Lisesi), 2. Mehmetali Yıldız (Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi), 3. Ertan Şoföroğlu (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi)

İnşaat (Elde Çizim) – 1. Mustafa Çevik (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi), 2. Sabri Can Sokollu (Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi) ve Mert Özalkan (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi), 3. Yağmur Asilkan (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi)

Elektrik – Elektronik Alanı / Kumanda Yarışması – 1. Salih Giritli (Güzelyurt Meslek Lisesi), 2. Kerem Düzgün (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi), 3. Cengiz Ceyhan (Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi)

Elektrik – Elektronik Alanı / Tesisat Yarışması – 1. Eyüp Bingöl (Güzelyurt Meslek Lisesi), 2. Mustafa Çapuk (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi), 3. Necat Şenkurt (Karpaz Meslek Lisesi)

Elektrik – Elektronik Alanı / Elektronik Yarışması – 1. Emirhan Barış Özşahin (Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi), 2. Cumali Şengül (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi), 3. Cemilcan Üngüder (Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi)

Bilişim – 1. Arda Çelik, Semih Esmekboğa, Kutluhan Akyol, Nevzat Aslan, Kuzey Yiğen, Baran Serbülent (Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi), 2. Alper Yüksel, Atik Kerim Altın, Mert Altunsoy, Halil Batık, Yiğit Egemen Durmaz, Mehmet Deniz Demirdelen (Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi), 3. Yusuf Ziya Gündüz, Efe Erol Dulkadir, Ali Kemal Zorkun, Seyit Hastürk, Bartuğ Bahar, Erdem Kıranel (Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi)

Genel Turizm – 1. Furkan Çalışır, Sinem Aydın (Girne Turizm Meslek Lisesi), 2. Habibe Karagün, Nevran Selen Güçlü (İskele Ticaret Lisesi), 3. Turan Tuna, Sevgi Çalış (Haydarpaşa Ticaret Lisesi)

Fotoğraf – 1. Berke Çağıl 2. Gülhanım Karlıtepe 3. Batuhan Zahteroğlu (Atatürk Meslek Lisesi)

Afiş – 1. İnga Chirilenco, 2. Zeynep Su Altınok, 3. Eylül Başlı (Atatürk Meslek Lisesi)

Barista – 1. Başar Hacıoğluları (Haydarpaşa Ticaret Lisesi), 2. Yeliz Şahin (Haydarpaşa Ticaret Lisesi), 3. Melda Nur Yılmaz (Girne Turizm Meslek Lisesi)

Kokteyl – 1. Mert Aslantürk (Girne Turizm Meslek Lisesi), 2. Çağkan Kurşun (Girne Turizm Meslek Lisesi), 3. Nuray Birinci (Güzelyurt Meslek Lisesi)

Mutfak – Servis – 1. Ramazan Rustamov (Girne Turizm Meslek Lisesi), 2. Ayten Nur Gündoğ (Haydarpaşa Ticaret Lisesi), 3. Görkem Özgürer (Gazimağusa Ticaret Lisesi)

Mutfak – Yerel Mutfak – 1. Banu Selim Babaoğulları, Akasya Günal (Haydarpaşa Ticaret Lisesi), 2. Aysel Kasap, Çığıl Cambaz (Haydarpaşa Ticaret Lisesi), 3. Kader Kurnaz, Yaren Kara (İskele Ticaret Lisesi)


DAÜ Web Siteleri