Skip Navigation LinksInternship

Staj


 

 

 Staj Koordinatörü

Uzman Öğretim Görevlisi, Koral Karamanoğlu

Ofis: TH 409

Ofis Telefonu:

(+90) 392 630 14 53

E-posta: ​koral.karamanoglu@emu.edu.tr​ 

​​​ 

Staj Koordinatör Asistanı​​​​​​

Araştırma Görevlisi, Tuğçe Nur Uçar

Ofis: TH 413

Ofis Telefonu: 1453

(​+​​90) 392 630 2199

E-posta: ​tugce.ucar@emu.edu.tr​

  

Genel Bilgiler

 • 2 yıllık programlarda öğrenciler için staj süresi 1.akademik yılın sonunda (yaz döneminde) tamamlanması gereken 75 iş günü (Haftalık izinlerle bereber toplam 90 gün) 4 yıllık program öğrencileri için ise 1. ve 3. akademik yılların sonunda (yaz dönemlerinde) tamamlanması gereken 150 iş günüdür (75 + 75 İş günü, haftalık izinlerle bereber 90 +90 gün toplamda)
 • Öğrenciler zorunlu stajların tümünü tamamlamadıkları halde mezun olamazlar.
 • Stajlar 4 veya 5 yıldızlı Otellerde, 1. sınıf Tatil Köylerinde, Kurumsal Restoranlar ve Pastaneler, A Grubu Seyahat Acentelerinde, Hava Yolu Şirketlerinde, Turizm Bakanlıklarında ve DAÜ Deniz Tesisi'nde tamamlanmalıdır.
 • Stajlar sadece yaz ayları süresince yapılır. Yaz okulunda ders yükümlülüğü bulunan öğrenciler, yaz okulu dersleri ile aynı zamanda stajlarını gerçekleştiremezler.
 • Öğrenciler, onaylanan staj yerlerini değiştiremez veya stajlarını iptal edemezler.
 • Stajyer öğrenciler stajlarını tamamlamak istedikleri yeri kendileri seçebilir veya Fakülte Staj Koordinatörlüğü'nün önereceği yerlerde yapabilirler.
 • Hosco'nun web sitesine üye olduktan sonra tüm uluslararası ve KKTC'deki staj fırsatlarını bulabilir ve başvuru yapabilirsiniz. (emutourism.hosco.com ) HEMEN ÜYÜ OLUN !

 


Staj Programı İşlemleri

Ön lisans ve lisans programlarına devam eden öğrenciler müfredatlarında bulunan Zorunlu Staj derslerini tamamlamak için; staj programına başlamadan önce, staj programı esnasında ve staj programı bitişinde yapılması gereken işlemleri aşağıda belirtilen sırayla tamamlanması gerekmektedir. TÜM STAJ BELGELERİNİ TURİZM FAKÜLTESİ SİTEMİZDEN İNDİREBİLİRSNİZ:

https://tourism.emu.edu.tr/tr/ogreciler/staj

 1. Stajyer öğrenci nüfus cüzdanı ve/veya pasaport fotokopisi ile birlikte, staj yapmak istediği işletmenin staj programına uygunluğunu öğrenmek için Staj Yeri Ön Onay Formu'nu doldurmalı ve fakülte staj koordinatörlüğünün onayına sunmalıdır (Elden). Staj koordinatörlüğü staj yapılmak istenilen işletmenin uygunluğu konusunda tüm geri bildirimleri stajyer öğrenciye iletecektir.
 2. Staj Yeri Ön Onay Formu kabul edilen stajyer öğrenci, staj yapılacak işletme yetkilisi ile birlikte Staj Anlaşması'nı eksiksiz doldurmalı ve fakülte staj koordinatörlüğü onayı için elden teslim etmelidir. Staj Anlaşması formunda geçerli vesikalık fotoraf olmsalıdır. (1) İşletmenin imzası ve mühürü, (2) Öğrencinin imzası, (3) Staj Koordinatörün imzası ve mühürü olacaktır. TC vatandaşları için Staj anlaşması ile birlikte Nüfüs Cüzdanı ve Pasaport kopyası olmalıdır, KKTC için Kimlik kopyası yeterlidir.
 3. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan stajyer öğrencilerin Müstahaklık Belgesi'ni Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan almalı ve fakülte staj koordinatörlüğüne onay için diğer belgeler ile birlikte elden teslim etmelidir. (Aynı zamanda e-devlet uygulaması üzerinden de bu belge talebi edilebilr)
 4. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olup staj programını Türkiye Cumhuriyeti'nde yapacak olan stajyer öğrencilerden müstahaklık belgesi talep edilmez. Bunun yerine stajyer öğrenci staj yapacağı il valiliğinden Sanal TC Kimlik Numarası almalı ve bu numarayı fakülte staj koordinatörlüğüne onay için elden teslim etmelidir.
 5. Stajyer öğrenci, staj programı dâhilindeki her iş günü için 15 TL tutarında staj sigorta ücreti kapsamında ilgili banka hesabına yatırmalı ve ödeme dekontunu fakülte staj koordinatörlüğüne diğer belgeler ile bereber onay için elden teslim etmelidir. (75 iş günü sigortası = 1125 TL)
 6. Stajyer öğrenci, staj yapılacak iş yerinde çalışmaya başlamasının akabinde Staj Kayıt Defteri'ni düzenli olarak doldurmalı ve staj sonunda işletmedeki yetkili kişinin onayına sunmalıdır. IK, GM veya DİREKTÖR trafından imzalanıp mühürlenmelidir.
 7. Staj programının tamamlanmasının ardından, (1) stajyer öğrenci ve (2) işletmedeki yetkili kişi tarafından Staj ve Kariyer Geliştirme Anketi doldurulmalı ve Staj Kayıt Defteri ile birlikte kapalı zarf içerisinde Turizm Fakültesi Staj Koordinatörlüğü'ne teslim edilmelidir. IK, GM veya DİREKTÖR trafından imzalanıp mühürlenmelidir aksi taktirde geçersiz sayılacaktır.

 Staj Yeri Ön Onay Formu  

   Staj Anlaşması  

  Staj Kayıt Defteri

  Staj ve Kariyer Geliştirme Programı Anketi (Stajyer Öğrenci) 

  Staj ve Kariyer Geliştirme Programı Anketi (Amir) 

  HAFTALIK İŞ DENEYİMİ KAYIT DEFTERİ

Aşağıda belirtilen tüm evraklar Turizm Fakültesi Staj Koordinatörlüğü'nün onayının ardından stajyer öğrenci tarafından staja başlama tarihinden en geç 2 hafta öncesinde elden Öğrenci İşleri Müdürlüğü'ne teslim edilmelidir.

HATIRLATMA !

 

 1. Staj Yeri Ön Onay Formu (Staj Koordinatörün onayı olacktır)
 2. Staj Anlaşması (1) İşletmenin imzası ve mühürü, (2) Öğrencinin imzası, (3) Staj Koordinatörün imzası ve mühürü olacaktır.
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Yalnız TC uyruklu stajyer öğrencilerden talep edilir.)
 4. Pasaport Fotokopisi (Yalnız TC ve yabancı uyruklu stajyer öğrencilerden talep edilir.)
 5. Kimlik Fotokopisi, KKTC vatandaşları için yeterlidir.
 6. Sanal TC Kimlik Numarası (Yalnız KKTC uyruklu olup, Türkiye'de staj yapacak stajyer öğrencilerden talep edilir.)
 7. Müstahaklık Belgesi (Yalnız TC uyruklu öğrencilerden talep edilir.)
 8. Banka Dekontu (Staj Sigorta Ücreti, 1125 TL)

 Turizm Fakültesi Staj Koordinatörlüğü Bilgileri:

 Staj Koordinatörlüğü E-posta Adresi:  internship.tourism@emu.edu.tr

Koral Karamanoğlu (Staj Koordinatörü): (+90) 533 835 81 57

Tuğçe Nur Uçar (Staj Koordinatör Asistanı): (+90) 392 630 14 22

Staj Koordinatörlüğü Ofis Telefonu: (+90) 392 630 14 53

Öğrenci İşleri Müdürlüğü Staj Birimi Temsilci Bilgileri:

Deniz Alkaner: (+90) 0392 630 16 36

E-posta: deniz.alkaner@emu.edu.tr

Müstahaklık Belgesi:

http://turkiye.gov.tr/ & http://sgk.gov.tr/

Banka Hesap Bilgileri: Koop veya Türkiye İş Bankası

K. T. KOOP. MERKEZ BANKASI G/MSA ŞB. Banka Hesabı Numarası
(Bank Account No): 100640
Online Ödeme (payment):
https://epay.emu.edu.tr/cs/

BANK:                          TURKIYE IS BANKASI, ISTANBUL HEAD OFFICE

SWIFT CODE:              ISBKTRIS XXX

IBAN:                           TR 590006400000268200063932

For the Account of:       EASTERN MEDITERRANEAN UNIVERSITY

Account No:                  6820-63932​Important rules

 Weekly work experience period should be at least 60 hours.

 This notebook should be filled every day.

 If the student shows negligence of attendance during the internship period, the Department will cancel his/her work experience.

 It is the student's responsibility to hand the '' student Evaluation Form'' at the end of his/her weekly work experience, to his/her department head to be filled and submit to the Internship Coordinator.​ Weekly work experience Form

DAÜ Web Siteleri